Navržené změny prováděcích vyhlášek k nakládání s odpady – předpokládaná platnost od 1.1.2025
Evidence a hlášení odpadů:
Od 1. ledna 2025 nastupuje povinnost, aby průběžná evidence, kterou jsou původce odpadu, provozovatel zařízení a obchodník s odpady povinni vést, byla nově vedena za rok 2025 podle nové právní úpravy, tedy podle úpravy ve vyhlášce č. 273/2021 Sb.
MŽP seznalo na základě podnětů z praxe, že úprava obsahuje dílčí nedostatky. Aby byl náběh na novou právní úpravu co nejhladší, přistupuje se proto k jejím úpravám zejména v příloze č. 13 a příloze č. 14 vyhlášky. Obsah průběžné evidence tak zůstává stejný jako dosud, tj. v podstatě podle vyhlášky č. 383/2001 Sb.
Změny souvisejících vyhlášek:
Provedené změny musí být současně promítnuty do příloh vyhlášky č. 345/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s vozidly s ukončenou životností, a vyhlášky č. 16/2022 Sb., o podrobnostech nakládání s některými výrobky s ukončenou životností.
Mění se tedy
- příloha č. 4 (Hlášení souhrnných údajů o vozidlech s ukončenou životností z průběžné evidence) vyhlášky č. 345/2021 Sb. o podrobnostech nakládání s vozidly s ukončenou životností, a
- příloha č. 8 (Hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence zpracovatele odpadních elektrozařízení) ve vyhlášce č. 16/2022 Sb. o podrobnostech nakládání s některými výrobky s ukončenou životností.
Sběrny kovů – evidence odpadů a údajů (příloha č. 14):
Průběžná evidence odpadů v zařízení určeném pro nakládání s odpady, které přijímá vybrané kovové odpady, se měla vést od 1.1.2025 jen podle přílohy č. 14 k vyhlášce č. 273/2021 Sb.
V rámci novely vyhlášky je ale tato příloha přepracována a je pouze doplňkem k základní průběžné evidenci odpadů podle listu 2 přílohy č. 13 vyhlášky. V případě záznamu příjmu kovových odpadů do průběžné evidence odpadů podle přílohy č. 13 se vyplňuje i příloha č. 14 k danému záznamu pod pořadovým číslem.
Tj. nově příloha č. 14 tvoří jen doplňující údaje o osobě, která fyzicky předala odpad do zařízení.
Recyklace stavebních a demoličních odpadů a dalších podobných odpadů:
Dále se prodlužuje přechodné ustanovení v § 83 odst. 2 vyhlášky č. 273/2021 Sb., které upravuje kritéria pro ukončení režimu odpadu pro recykláty ze stavebních a demoličních odpadů, a to až do konce roku 2027.
Do 31. prosince 2027 přestává být recyklát ze stavebního a demoličního odpadu a dalších odpadů stejných materiálů, pokud jde o zeminu, přírodní kamenivo nebo inertní minerální materiálový výstup recyklace, při které dochází ke změně zrnitosti a roztřídění na velikostní frakce, odpadem v případě, že splňuje požadavky v § 83 odst. 2.
Změna u obsahu škodlivin v sušině (písm. c): obsah škodlivin v sušině nepřekročí nejvýše přípustné hodnoty podle sloupce II tabulky 5.1 přílohy č. 5 k této vyhlášce nebo podle tabulky č. 10.1 přílohy č. 10 k vyhlášce č. 294/2005 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti zákona, v případě betonu se ukazatel rozpuštěné látky nesleduje.
Změna písemné informace o odpadu a základního popisu odpadu (příloha č. 12):
Změna v písemné informaci o odpadu (bod 1 přílohy č. 12, písm. b): katalogové číslo odpadu, kategorie a v případě nebezpečného odpadu také údaje o jeho nebezpečných vlastnostech, a dále identifikační list nebezpečného odpadu, jeho kopii nebo údaje nezbytné pro zpracování identifikačního listu nebezpečného odpadu, a v případě odpadu skupiny 19 původem ze skupin 20 a 15 01 a 17 podle Katalogů odpadů určeného k předání do zařízení k mechanické úpravě jako jsou třídící nebo dotřiďovací linka, rovněž údaj o tom, jaká hmotnost z předávaného odpadu je původem z každé z těchto skupin, nebo údaj o původu v procentuálním složení každé z těchto skupin a celková hmotnost odpadu skupiny 19. V případě opakovaných dodávek odpadu lze spolu s odpadem předat tyto informace o původu odpadu elektronicky.
Změna v základním popisu odpadu (bod 2 přílohy č. 12): nově musí základní popis odpadu obsahovat i písm. c) z bodu 1, tj. další údaje o vlastnostech odpadu v případech, kdy ověření specifických vlastností pro přijetí odpadu do zařízení vyžadují právní předpisy nebo povolení provozu zařízení, včetně kopií protokolů o zkouškách a k nim kopie příslušných protokolů o odběru vzorků, pokud jsou zkoušky pro tento účel nezbytné.
Zařízení, která zpracovávají vedlejší produkty živočišného původu:
Na zařízení, která zpracovávají vedlejší produkty živočišného původu, se vztahují přímo použitelné předpisy Evropské unie. Vyhláška č. 273/2021 Sb. již v platném znění do velké míry požadavky těchto předpisů v rámci podmínek pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů přebírá, nicméně v některých případech se vyskytují odchylky v povinnostech. Aby provozovatelé těchto zařízení nemuseli plnit obdobné povinnosti dvakrát, návrh volí přístup, podle kterého bude možné postupovat výhradně podle přímo použitelných předpisů Evropské unie.
Sběr biologických odpadů v obcích (až od 2026):
Upravuje se také povinnost obcí zajistit místa pro oddělené soustřeďování biologických odpadů. Obce budou muset zajistit místa také pro biologické odpady živočišného původu. Současně se zachovává možnost nahradit podstatnou část kapacity pro biologické odpady systémem komunitního kompostování.