Zpráva projektu ECHA REF-10, zveřejněná v prosinci 2023 forem pro výměnu informací o vymáhání práva, odhalila, že 52 % vzorkovaných elektrických produktů na trhu EU nesplňuje soulad s legislativou.
Většinou těchto případů se nesoulad týkal Směrnice o omezení používání některých nebezpečných látek v EEZ, neboli Směrnice RoHS (46 %). Příklady nevyhovujících produktů v souvislosti s RoHS zahrnovaly:
- elektrické hračky (56 %),
- nabíječky (58 %),
- kabely (30 %)
- sluchátka (29 %)
- “ostatní” (53 %)
Příklady neshodných produktů v rámci skupiny ostatní zahrnují ventilátory (71 %), kosmetické produkty – např. fény na vlasy (52 %), lampy a svítilny (29 %), ale i například svítící boty, které vykazují 100% nesoulad se Směrnicí RoHS (10 z 10 testovaných výrobku je v nesouladu s touto směrnicí).
Nejčastějšími chemické látky, a jejich aplikace, přesahující tyto limity byly olovo v pájených bodech (50 % všech testovaných případů), následované ftaláty DEHP (19 %) a DBP (12 %) v měkkém plastu a kadmium (12 %) na elektrických obvodech.
Kontrola se dále zaměřovala na požadavky Nařízeni REACH, kde 30% ze všech hodnocených předmětů nesplňuje požadavky článku 33 tohoto nařízení. Dále se kontrola zaměřovala také na Nařízení o persistentních organických polutantech (POPs), a nařízení pro bezpečnost hraček (Toys Safety). Zpráva obsahuje následující doporučení:
ZPRÁVA OBSAHUJE NÁSLEDUJÍCÍ DOPORUČENÍ:
- Národním kontrolním orgánům se doporučuje zintenzivnit úsilí o kontrolu elektrických produktů ověřením dokumentace, aby se zabránilo vstupu nevyhovujících produktů na trh. To znamená zvýšenou pozornost vůči souladu se Směrnicí RoHS.
- Výrobci a dovozci by měli pravidelně posuzovat souladnost svých produktů s požadavky RoHS a REACH, zdůrazňujíc povinnost komunikovat látky velkého obavu podle článku 33.
- Vzhledem k vysoké míře nevyhovujících elektrických produktů jsou výrobci vyzváni, aby zlepšili svou proaktivní práci ve směru souladu s požadavky pro tyto kategorie produktů.
- Spolupráce se dodavateli za účelem zajištění veškeré potřebné dokumentace před tím, než výrobci umístí produkty na trh, je zásadní.
- Návrhy pro Evropskou komisi na možné změny povinností podle článku 33, včetně požadavku na označení pro články obsahující více než 0,1 % SVHC, by mohly být významné. Podobný požadavek je navržen v rámci ESPR ve formě Digitálního pasu pro výrobek.
KLÍČOVÉ ZÁVĚRY:
- Výrobci a dovozci nedělají dostatečně pro zajištění souladu svých produktů s omezeními látek a informačními požadavky podle RoHS a REACH.
- Výrobci by měli zaujmout proaktivní přístup a zapojit se se svým dodavatelským řetězcem za účelem shromažďování dokumentace, která prokazuje souladnost produktů.
- Národním kontrolním orgánům se doporučuje zvýšit kontrolu nad elektrickými produkty umístěnými na trhu EU a ověřit jejich soulad s omezeními látek EU.
Zdroj: Sources-Matter s.r.o.