Ministerstvo životního prostředí může na základě doporučení Ministerstva vnitra účastníkům správních řízení, resp. dotčeným osobám, prominout zmeškání úkonu, kdy úkon (např. odvolání, vyjádření účastníka řízení, doplnění podkladů) nemohl být v době vyhlášeného nouzového stavu proveden v určité lhůtě (§ 41 správního řádu). Možnost prominout lhůtu se bude vztahovat na úkony s povinnou lhůtou v době od 12. března 2020 do zrušení nouzového stavu.
Půjde zejména o případy, kdy úkon vyžaduje osobní účast u správního orgánu či např. osobní podání na poště. Lhůty pro tyto úkony mohou být na základě žádosti prominuty, a to následujícím způsobem: po skončení doby trvání nouzového stavu poběží účastníkům řízení 15denní lhůta pro požádání o prominutí zmeškání úkonu, současně ale musí být příslušný úkon realizován. Jako praktický příklad lze uvést: účastník řízení nedoplní podklady ve stanovené lhůtě, neboť by to vyžadovalo osobní podání na poště. Účastník řízení do 15 dnů od skončení nouzového stavu odešle správnímu orgánu podání, jímž požádá o prominutí zmeškání úkonu z důvodů nemožnosti osobního předání podkladů na poštu v době nouzového stavu, a současně v tomto podání předloží požadované podklady. Správní orgán bez dalšího usnesení rozhodne o prominutí zmeškání úkonu.
Má-li účastník řízení k dispozici datovou schránku a daný úkon mohl učinit ve stanovené lhůtě, samotné vyhlášení nouzového stavu nebude důvodem pro prominutí zmeškání úkonu. Je tedy na účastníkovi řízení, aby svou žádost o prominutí řádně odůvodnil.
Ministerstvo životního prostředí dále žádá veřejnost, zejména účastníky správních řízení a dotčené osoby, o trpělivost s vyřízením jejich podání. Správní orgány v souladu s usnesením vlády ze dne 15. března 2020 č. 217 soustředí své zdroje na agendy, jejichž výkon musí být bezpodmínečně kontinuálně zajišťován, a to zejména k zajištění chodu veřejné správy a služeb veřejné správy v nezbytně nutném rozsahu a plnění úkolů Vlády České republiky směřujících k dosažení cílů nouzového stavu. Ostatní agendy vykonávají v omezeném rozsahu.
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
ČIŽP může prominout účastníkům správních řízení zmeškání úkonu
Pokud úkon (např. odvolání, vyjádření účastníka řízení, doplnění podkladů) nemohl být v době vyhlášeného nouzového stavu proveden v určité lhůtě (§ 41 správního řádu), může Česká inspekce životního prostředí, na základě žádosti, prominout účastníkům správních řízení, resp. dotčeným osobám, zmeškání úkonu. Možnost prominout lhůtu se bude vztahovat na úkony s povinnou lhůtou v době od 12. března 2020 do zrušení nouzového stavu.
Půjde zejména o případy, kdy úkon vyžaduje osobní účast u správního orgánu či např. osobní podání na poště. Lhůty pro tyto úkony mohou být na základě žádosti prominuty, a to následujícím způsobem: po skončení doby trvání nouzového stavu poběží účastníkům řízení 15denní lhůta pro podání žádosti o prominutí zmeškání úkonu, současně ale musí být příslušný úkon realizován s touto žádostí. Jako praktický příklad lze uvést: účastník řízení nedoplní podklady ve stanovené lhůtě, neboť by to vyžadovalo osobní podání na poště. Účastník řízení do 15 dnů od skončení nouzového stavu odešle správnímu orgánu žádost, kterou požádá o prominutí zmeškání úkonu z důvodů nemožnosti osobního předání podkladů na poštu v době nouzového stavu, a současně v tomto podání předloží požadované podklady. Správní orgán usnesením rozhodne o prominutí zmeškání úkonu. Dle doporučení Ministerstva vnitra lze vyhlášený nouzový stav obecně hodnotit jako závažný důvod bez potřeby podrobnějšího dokazování.
Má-li účastník řízení k dispozici datovou schránku a daný úkon mohl učinit ve stanovené lhůtě, samotné vyhlášení nouzového stavu nebude důvodem pro prominutí zmeškání úkonu. Je tedy na účastníkovi řízení, aby svou žádost o prominutí řádně odůvodnil.