Úvodem je potřeba zdůraznit, že provádět školní sběr není pro školní zařízení povinnost. Pokud jsou však sběrové akce organizovány, je nutné postupovat podle pravidel, která ukládá nový zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech v § 20 nejen školám, ale i obcím, na jejichž území se školy nachází.
Nové povinnosti školy v roli příjemce odpadů ze školních sběrů nelze sloučit s jinou její rolí, a to původce odpadů vznikajících při činnosti školy jakožto právnické osoby (odpady z běžného provozu, ze školních jídelen či jiné odpady, které vznikají jako důsledek různých úkonů ve škole.).
Dále připomeňme, že pokud škola umožní svým zaměstnancům, žákům, studentům a návštěvníkům ve svých budovách odkládat komunální odpad, musí také zajistit místa pro oddělený sběr papíru, plastů, skla, kovů a biologického odpadu (§ 62 odst. 1 zákona o odpadech).
Jako školní sběr může být označen sběr využitelných složek komunálního odpadu od žáků a studentů organizovaný školou prostřednictvím shromažďovacího prostředku (obvykle kontejneru) umístěného dočasně v areálu školy. Dle nového zákona o odpadech se v rámci školních sběrů mohou sbírat pouze odpady z papíru, plastů a kovů z domácností. V tomto případě se na školu nevztahují povinnosti provozovatele zařízení (§ 17–19 zákona o odpadech).
Školní sběr by měla škola provádět po dohodě s příslušnou obcí, na jejímž území se nachází. Do obecně závazné vyhlášky se škola jako místo určené obcí pro odkládání odpadu neuvádí, protože zákon o odpadech předpokládá „nezávislé“ fungování školního sběru (§ 20 zákona o odpadech) na obecním systému odpadového hospodářství (§ 59 téhož zákona).
Škola se okamžikem převzetí odpadů sebraných v rámci školního sběru, stává jejich vlastníkem. Nakládá s nimi, tj. soustřeďuje je a předává do zařízení (např. sběrny), příp. za ně přijímá odměnu. Škola plní ve vztahu k těmto převzatým odpadům všechny povinnosti původce odpadu, ačkoli jejich původcem není. Výjimkou je pouze povinnost podávat roční hlášení o produkci a nakládání s odpady.
Původcem odpadu se z hlediska evidenční povinnosti stává obec, na jejímž území se škola nachází. Tato obec má povinnost vést o odpadech ze školního sběru evidenci a uvádět je v ročním hlášení o produkci odpadů a nakládání s nimi.
Škola předá do 15. ledna následujícího roku obci údaje o hmotnosti převzatých druhů odpadů a o zařízeních určených pro nakládání s odpady, kterým převzaté odpady předala, za předchozí kalendářní rok. Rozsah a způsob předání těchto údajů stanovilo MŽP ve vyhlášce č. 273/2021 Sb. v příloze č. 3.
V ročním hlášení obec zahrne tyto odpady nahlášené školou, popř. školami do produkce obce (pod kód nakládání A00). Školy musí před prvním vývozem informovat oprávněnou osobu, které odpady předávají, o tom, že původcem, kterého má uvádět v evidenci, je obec, nikoliv škola. Tyto informace je nutné předat i v případě nastalých změn u vývozů následujících (např. změna oprávněné osoby, které se odpad předává).
Odpad sbíraný v rámci školního sběru lze zahrnout do čtvrtletních výkazů pro AOS EKO-KOM. Jelikož mnoho obcí delegovalo svoji povinnost vyplňovat tento čtvrtletní výkaz na svoji svozovou společnost, doporučujeme v rámci obce zajistit předání těchto informací mezi těmito subjekty.
Ve výkazech je od verze výkazu 4.3.01 (1.1.2022) školní sběr evidován samostatně jako „L“