Fluorované skleníkové plyny
Fluorované skleníkové plyny, označované také jako tzv. F-plyny, se dělí do skupin obsahujících částečně fluorované uhlovodíky (látky HFC), zcela fluorované uhlovodíky (látky PFC), fluorid sírový (SF6) a další fluorované skleníkové plyny. Jejich seznam je uveden v příloze I a II nařízení (EU) č. 517/2014.
Fluorované skleníkové plyny sice nemají potenciál poškozovat ozonovou vrstvu Země, zato však mají tzv. potenciál globálního oteplování (tzv. GWP z anglického „global warming potential“). Emise těchto látek tedy mají negativní vliv na klimatický systém Země ve smyslu jeho oteplování. Potenciál GWP je vztažen k molekule CO2, pro kterou je stanoven potenciál rovný 1. Některé F-plyny mají potenciál až tisícinásobně vyšší než právě jedna molekula CO2. Znamená to tedy, že pokud má látka GWP = 1430, jedna vypuštěná molekula do atmosféry má stejný efekt jako 1430 vypuštěných molekul CO2. Také tyto látky jsou chemicky poměrně stálé a při vypuštění emisí přetrvávají v atmosféře i po několik desítek let.
F-plyny mají řadu velmi dobrých technických vlastností, pro které jsou v praxi široce používány zejména jako náhrady za látky poškozující ozonovou vrstvu, jejichž použití je omezeno Montrealským protokolem a také legislativou EU. Od 90. let 20. století jejich spotřeba roste a to s využitím především v oblasti chlazení, klimatizací, tepelných čerpadel, protipožární ochraně, nadouvadel izolačních pěn apod. Ve srovnání s rokem 1990 vzrostla v EU jejich spotřeba o 60% a také celosvětová spotřeba má výraznou stoupající tendenci.
Podle Kjótského protokolu se emise F-plynů započítávají do limitů snížení emisí skleníkových plynů, kterých mají jeho signatářské země, včetně EU, dosáhnout. Vrcholové orgány EU proto přijímají přísná opatření k jeho splnění.
Jedním z nich je také omezení spotřeby fluorovaných skleníkových plynů o 79% do roku 2030 oproti referenčnímu období 2009-2012. Kontrolu trhu skrze systém přidělování kvót pro výrobu a dovoz fluorovaných skleníkových plynů do EU zavádí nařízení (EU) č. 517/2014. Další opatření směřují především k předcházení emisím těchto látek, prováděním pravidelných kontrol zařízení kvalifikovanými pracovníky, znovuzískáním těchto látek z vyřazených zařízení, a stanovení kvalifikace potřebné k servisním úkonům, které jsou na zařízeních prováděny.
Dne 1. ledna 2015 se začalo používat nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014, o fluorovaných skleníkových plynech, které zároveň ruší původní nařízení (ES) č. 842/2006. I nadále však zůstávají v platnosti prováděcí nařízení, která budou postupně aktualizována..
Dokumenty
- Prováděcí nařízení Evropské komise k nařízení (EU) č. 517/204 o fluorovaných skleníkových plynech
Uvedena jsou všechna prováděcí nařízení, která jsou aktuálně platná ve vztahu k nařízení (EU) č. 517/2014. Ačkoliv řada z nich byla původně vydaná k nařízení (ES) č. 842/2006, zůstávají i nadále v platnosti po 1. lednu 2015. V průběhu roku 2015 budou tato nařízení postupně rušena a nahrazena novými aktualizovanými předpisy.
- Informace k prodeji a nákupu fluorovaných skleníkových plynů od 1. ledna 2015
Souhrn povinností plynoucích z ustanovení čl. 11 odst. 4 a čl. 6 odst. 3 nařízení (EU) č. 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech. V dokumentu jsou obsaženy informace o tom kdo a za jakých podmínek může fluorované skleníkové plyny kupovat, povinnosti nakupujícího a povinnosti prodávajícího.
- Kalkulačka - CO2 ekvivalent
Přepočet ekvivalentu CO2 nejčastěji používaných fluorovaných skleníkových plynů na množství v kilogramech. Připraveno Evropskou Komisí.
- Informace Evropské komise pro provozovatele a uživatele chladicí a klimatizační techniky a tepelných čerpadel s obsahem F-plynů
V souvislosti s nařízením (EU) č. 517/2014 vydala Evropská komise souhrnnou informaci o povinnostech, které z nařízení vyplývají pro provozovatele, techniky a uživatele chladicích a klimatizačních zařízení a tepelných čerpadel s obsahem fluorovaných skleníkových plynů.
Odkazy
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech a o zrušení nařízení (ES) č. 842/2006. Předpis plně nahrazuje původní nařízení o fluorovaných skleníkových plynech od 1. ledna 2015.
- Evropská Komise – Fluorované skleníkové plyny (F-plyny)
Informace o fluorovaných skleníkových plynech a s nimi spojenými povinnostmi, které vyplývají z EU legislativy (např. systém kvót, podávání zpráv apod.).
- AREA, Evropská asociace pro oblast klimatizací a chlazení
Řada užitečných příruček nejen k nařízení o fluorovaných skleníkových plynech (EU) č. 517/2014. Dostupné v anglickém jazyce.
- Svaz chladicí a klimatizační techniky – F-plyny
Průvodce nařízením (EU) č. 517/2014 a prezentace ze seminářů se zaměřením pro techniky z oblasti chlazení, klimatizací a tepelných čerpadel.
- Nařízení (EU) č. 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech ke stažení, které dne 1. ledna 2015 nahradilo původní nařízení (ES) č. 842/2006.