Oznámení od 1 026 evropských společností předložená do května 2021 potvrzují, že oxid chromový je stále široce používán při funkčním neboli tvrdém chromování a při povrchové úpravě. Roční spotřeba se odhaduje na 7 000 tun. V roce 2013 byla tato látka vzbuzující mimořádné obavy zařazena na seznam látek podléhajících povolení a od roku 2017 je v EU pro používání nutné povolení.
Chromování a povrchová úprava se provádějí v průmyslovém prostředí, kde jsou pracovníci vystaveni škodlivé chemické látce, která může způsobit rakovinu. Kovové části a výrobky získají ochrannou vrstvu, zvyšuje se pevnost povrchu a odolnost proti opotřebení a korozi. Ošetřený povrch neobsahuje oxid chromový.
Oznámením o použití potvrzují společnosti agentuře ECHA, že dodržují podmínky stanovené v rozhodnutích o povolení udělených jejich dodavatelům. V souladu s těmito podmínkami musí společnosti do konce roku 2021 informovat ECHA o tom, jak jsou jejich pracovníci vystaveni působení oxidu chromového. Společnosti musí chránit své pracovníky minimalizováním expozice tomuto karcinogenu.
V prosinci 2020 Evropská komise udělila povolení pro pět použití oxidu chromového včetně funkčního chromování a povrchové úpravy. Platnost stávajících povolení končí v září 2024, ale jejich držitelé mohou do března 2023 podat agentuře ECHA novou žádost předložením zprávy o přezkoumání.
V březnu 2021 podnikl Evropský parlament proti Komisi právní kroky ke zrušení rozhodnutí s tím, že je v rozporu s nařízením EU (viz příloha). Právní proces stále probíhá.
Vzhledem k nárůstu počtu oznámení aktualizovala ECHA svoji webovou stránku s oznámeními následných uživatelů. Ta v současné době obsahuje vyhledávané veřejné informace k více než 3 000 oznámení týkajících se 14 látek.