Dále u vedené případy popisují poměrně jasné závažnější nedostatky při provozování vyjmenovaných zdrojů znečišťování ovzduší.
Pozor si ale dávejte i na méně nápadné zdroje. Např. pískovací kabina (tryskač) také patří mezi zdroje (kód 4.12), na které musí být od krajského úřadu povolení k provozu (bez ohledu na jeho velikost).
I oblast zpracování plastů může být pro někoho překvapením. Kromě výroby syntetických polymerů a kompozitu patří mezi vyjmenované zdroje (kód 6.5) i velmi běžné zpracování plastů (vstřikování, vytlačování, vyfukování, svařování... ale i mechanické zpracování, např. drcení plastů). Zde je stanovena kapacita vyšší než 100 t za rok (pozor na její správné určení).
V případě pochybností o správném zařazení je vhodné se obrátit na odbornou pomoc (poradce, seminář, krajský úřad).
Nelegální lakovna
Inspektoři z oddělení ochrany ovzduší ČIŽP v Plzni uložili pokutu 280 tisíc korun společnosti TONER RL, spol. s r. o. Firma, která se specializuje na výrobu ocelových palet a kovových produktů, ve svém areálu v Domažlické ulici v Plzni bez povolení provozovala lakovnu.
„Intenzivní nanášení nátěrových hmot probíhalo bez jakéhokoliv záchytu. Otevřenými vraty lakovny se dostávalo značné množství tuhých přestřiků a těkavých organických látek do volného ovzduší. Lakovna byla v takovém stavu, že by povolení ani nemohlo být vydáno," řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP Plzeň.
Společnost si po kontrole inspektorů ČIŽP zajistila lakování u jiných subjektů a připravuje instalaci nové lakovny včetně vzduchotechniky a záchytu jak tuhých znečišťujících, tak i těkavých organických látek.
Nedodržování povolení, překročení projektované kapacity
Inspektoři ČIŽP v Olomouci uložili pokutu sto tisíc korun společnosti Obalovna Lipník s.r.o., která provozuje výrobu živičných směsí určených například k pokládce silnic. Firma opakovaně překračovala maximální denní výkon 600 tun vyrobené a zpracované živičné směsi.
„Provozovatel spustil výrobu v září 2017 a maximální povolený denní výkon překročil do června 2018 celkem 44 krát. Největším překročením, ke kterému došlo 31. května 2018, byl téměř trojnásobek povoleného denního výkonu. Docházelo tak k opakovanému porušování povolení k provozu vydaného krajským úřadem. Provozovatel navíc překračoval denní hranici vyrobených živičných směsí, kterou si sám stanovil," uvedl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci.
Nedodržování povolení, spalování při nižších teplotách
Společnost MEGAWASTE-EKOTERM, s.r.o., která provozuje spalovnu nebezpečného odpadu v Prostějově, dostala pokutu 350 tisíc korun. Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci zjistili, že firma nedodržovala povinnosti pro zneškodňování nebezpečných odpadů stanovené v integrovaném povolení. Provozování zařízení je vázáno přísnými podmínkami a zásadami, které společnost při jeho provozu v inkriminované době nerespektovala.
„Provozovatel spaloval odpady i v době, kdy nebylo zařízení spalovny plně funkční. Ke zneškodňování odpadů docházelo, i když teplota v reaktoru poklesla pod 850 stupňů Celsia. To je minimální hodnota daná legislativou pro zařízení, která tepelně zpracovávají odpad. V případě, že dojde k jejímu poklesu pod 850 stupňů, není kvantitativně ani kvalitativně dokončen proces oxidace organických toxických látek. Vznikají tak vysoce toxické sloučeniny nebezpečné pro životní prostředí a zdraví lidí. Společnost se tak dopustila porušení integrovaného povolení," řekl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Olomouc.
Kromě nejzávažnějšího provinění popsaného výše, provozovatel také vypouštěl odpadní vody z areálu zařízení mimo jímky do kanalizace pro veřejnou potřebu města Prostějova. A to bez řádně zajištěného smluvního souhlasu k likvidaci splaškových a srážkových vod tímto způsobem.
Nedodržování povolení, nefunkční odsávání benzinových par
Inspektoři ČIŽP z oddělení ochrany ovzduší v Plzni uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti OMV Česká republika, s.r.o. Při kontrole čerpací stanice v ulici U Prazdroje v Plzni zjistili nefunkční odsávání benzinových par II. stupně u třech instalovaných výdejních stojanů.
„Společnost v rozporu s provozním řádem dlouhodobě neprováděla denní kontrolu funkčnosti systému odsávání. Naše kontrola proběhla koncem srpna 2018, poslední zápisy provozovatele o kontrole účinnosti odvodu benzinových par byly z konce prosince 2017 – firma tedy osm měsíců porušovala zákon na ochranu ovzduší. Po celou tu dobu mohlo docházet k nekontrolovanému úniku benzinových par do volného ovzduší v obytné zástavě ve středu města," řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP Plzeň.
Nedodržování povolení, porušení provozního řádu
Inspektoři z oddělení ochrany ovzduší ČIŽP v Brně uložili v říjnu 2018 pokutu 200 tisíc korun společnosti ZETOR TRACTORS a.s. se sídlem v Brně. Firma ve své lakovně traktorů používala přípravek neschválený v provozním řádu. Provozováním technologie aplikace nátěrových hmot v rozporu se závaznými technickými podmínkami povolení provozu se dopustila porušení zákona na ochranu ovzduší.
„Provozovatel používal neschválený přípravek s obsahem těkavých organických látek (ředidlo C6000) k čištění stříkacího zařízení v lakovně. Toto jednání se následně negativně projevilo v překročení limitu fugitivních emisí těkavých organických látek z provozu lakovny. Inspektoři to vyhodnotili jako porušení základních povinností provozovatele," řekl Tomáš Augustin, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.