Meziresortní připomínkové řízení k novým odpadovým zákonům, konkrétně k zákonu o odpadech, k zákonu o vybraných výrobích s ukončenou životností, novele zákona o obalech a změnovému zákonu bylo zahájeno v dubnu. V květnu se ministertsvu životního prostředí sešlo přes cca 3000 připomínek, a to jen ze strany povinných připomínkovým míst. Řada dalších připomínek byla zaslána ze strany odborných svazů, asociací, případně nevládních organizací. Tyto připomínky doposud projednány a vypořádány nebyly.
Jednotlivé připomínky povinných připomínkových míst a postoje vybraných organizací je možné nalézt v tomto článku - K návrhům nové odpadové legislativy se dle databáze Úřadu vlády sešlo cca 3000 připomínek povinných připomínkových míst.
Rozpory trvají s řadou připomínkovým míst
Po proběhlém připomínkovém řízení byly některé problematické části upraveny, což je pozitivní. Řada podstatných bodů však zůstala bez potřebné reakce a úpravy. Proto k předlohám stále trvají desítky zásadních rozporů s větším počtem připomínkových míst. Konkrétně lze k jednotlivým zákonům uvést, že rozpory trvají s následujícími organizacemi:
1) Zákon o odpadech
(vypořádací tabulka je k dispozici zde - vyporadaci-tabulka-odpady.pdf [ 2.95 MB,PDF ]) - návrh se předkládá LRV s rozpory:
- s Ministerstvem zemědělství,
- Svazem měst a obcí ČR (SMOČR),
- Sdružením místních samospráv ČR (SMSČR),
- Hlavním městem Prahou,
- krajskými úřady Jihočeského,
- Jihomoravského,
- Karlovarského,
- Libereckého,
- Moravskoslezského,
- Olomouckého,
- Plzeňského,
- Středočeského
- Ústeckého kraje a
- kraje Vysočina,
- Unií zaměstnavatelských svazů ČR (UZSČR),
- Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS),
- Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) a
- Asociací malých a středních podniků (AMSP)
2) Zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností
(vypořádací tabulka je k dispozici zde - vyporadaci-tabulka-vuzu.pdf [ 3.74 MB,PDF ]) - návrh se předkládá LRV s rozporem:
- se Svazem průmyslu a dopravy ČR (SPČR),
- Unií zaměstnavatelských svazů ČR (UZSČR),
- Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS),
- Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) a
- Asociací malých a středních podniků (AMSP).
3) Zákon o obalech
(vypořádací tabulka je k dispozici zde - vyporadaci-tabulka-obaly.pdf [ 1.46 MB,PDF ]) - návrh se předkládá LRV s rozporem:
- se Svazem průmyslu a dopravy ČR (SPČR),
- Unií zaměstnavatelských svazů ČR (UZSČR),
- Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS),
- Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS),
- Svazem měst a obcí ČR (SMOČR) a
- Sdružením místních samospráv ČR (SMSČR).
4) Změnový zákon
(vypořádací tabulka je k dispozici zde - vyporadaci-tabulka-zmenovy.pdf [ 787.5 kB, PDF ]) - návrh změnového zákona je předkládán s rozpory s následujícími připomínkovými místy:
- Českomoravská konfederace odborových svazů,
- Unie zaměstnavatelských svazů ČR
Ke stažení – úplná znění návrhů zákonů s porovnáním textů před a po připomínkovém řízení
Pro přehlednost přinášíme úplná znění návrhů zákonů a změn v nich obsažených před a po připomínkovém řízení. Tyto dokumenty jsou ke stažení k dispozici zde:
- odpady---zmeny-pred-a-po-mpr.pdf
- vuzu---srovnani-pred-a-po-mpr.pdf
- obaly---zmeny-pred-a-po-mpr.pdf
- zmenovy---zmeny-pred-a-po-mpr.pdf
Všechny další související dokumenty jsou k nalezení na stránkách databáze Úřadu vlády - Eklep, která obsahuje projednávanou legislativu.
Recyklace bohužel zatím stále zůstává bez potřebných podpůrných nástrojů
Jako klíčová se stále jeví nezbytnost doplnění konkrétních nástrojů na podporu recyklace do balíku navrhované odpadové legislativy. V tomto směru zatím bohužel MŽP předlohy, včetně změnového zákona, neupravilo, ikdyž tuto připomínku vznesl velmi vysoký počet připomínkových míst. Přitom objektivně není v této věci na co čekat.
S ohledem na potřebu zajištění nasměrování cca 1,43 milionu tun komunálních odpadů až do finální recyklace, a to v příštích 15 letech, se jeví nezbytnost doplnění konkrétních nástrojů do stávajícího balíku návrhů jako zásadní nutnost. Zcela zjednodušeně jde o to, že bez potřebného navýšení POPTÁVKY po produktech recyklace a tedy i po vytříděných druhotných surovinách, není reálné naplnit závazné evropské cíle. Přitom je třeba si zároveň říci, že splnitelné to je. Pokud se však přijmou i Evropou doporučovaná opatření na podporu recyklace (např. zde nebo zde).
Ministerstvo bylo na tento zásadní aspekt upozorněno již v době probíhajícího připomínkového řízení v druhé půli dubna, a to v rámci otevřeného dopisu 19 svazů, asociací, firem a sdružení více než 2000 obcí a měst, adresovaného ministru Brabcovi. Téma se následně diskutovalo také v rámci tiskové konference přenášené Českou televizí.
Stávající zákon používáme cca 20 let. S tím novým to může být podobné. Cíle recyklace máme splnit za 15 let (dle závazných směrnic k roku 2035). Pro systémové fungování recyklace, včetně udržitelného odbytu recyklovaných výrobků je jednoznačně třeba upravit legislativu nutným směrem již nyní. Tento fakt jednoznačně vyjádřila velká část připomínkových míst - stávající návrhy zákonů mají v tomto směru bohužel stále zásadní nedostatky.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)