Odpověď
Zákonná úprava
Zákon č.86/2002 Sb. o ovzduší
§ 18 Spalování odpadu a odpadních olejů
(1) Odpad podle zvláštního právního předpisu /7/ včetně odpadních olejů podle tohoto právního předpisu /7/ může být provozovateli spalován nebo spoluspalován jen ve spalovnách odpadů nebo ve zvláště velkých nebo velkých stacionárních zdrojích povolených pro spoluspalování odpadu příslušným orgánem ochrany ovzduší podle § 17 odst. 2 písm. c) nebo f).
Poznámka /7/ odkazuje na zákon o odpadech a definici odpadních olejů:
odpadní oleje: jakékoliv minerální nebo syntetické mazací nebo průmyslové oleje, které se staly nevhodnými pro použití, pro které byly původně zamýšleny, zejména upotřebené oleje ze spalovacích motorů a převodové oleje a rovněž minerální nebo syntetické mazací oleje, oleje pro turbíny a hydraulické oleje (§ 28 zákona č.185/2001Sb. o odpadech)
Vyhláška č. 357/2002 Sb., kterou se stanoví požadavky na kvalitu paliv z hlediska ochrany ovzduší
§ 2
Pro účely této vyhlášky se rozumí
a) palivem - tuhý, kapalný nebo plynný hořlavý materiál určený ke spalování ve zdrojích znečišťování za účelem získání jeho energetického obsahu, který splňuje požadavky stanovené touto vyhláškou. S výjimkou rostlinných materiálů splňujících požadavky stanovené v § 3 odst. 2 písm. e) a f) není palivem odpad podle zvláštního právního předpisu, /4/
b) alternativním palivem - směs spalitelných materiálů přírodního nebo umělého původu bez nebezpečných vlastností uvedených pod kódy H1, H4 až H14 v příloze č. 2 zvláštního právního předpisu. /4/ Skutečné složení alternativního paliva se ověřuje autorizovanou zkušebnou. /5/ Vlastnosti produktů spálení (plynných odpadních plynů a tuhých zbytků) jsou ověřovány autorizovanou osobou podle § 15 zákona na konkrétním zařízení zdroje znečišťování,
§ 3
Druhy paliv
(3) Za kapalná paliva se považují
a) kapalné produkty zpracování zemního plynu,
b) plynový olej,
c) střední olej,
d) těžký topný olej,
e) methanol nebo ethanol a jiné čisté kapalné uhlovodíky,
f) kapalné produkty zpracování uhlí, ropy a oleje,
g) alternativní palivo.
Závěr
Podle našeho názoru zákon o ovzduší nebrání výrobě kamen na řepkové nebo jiné topné oleje (paliva). Zákon pouze zakazuje spalování odpadních olejů v malých a středních zdrojích.
Úpravu, zda materiál je palivem z hlediska zákona o ovzduší řeší vyhláška č. 357/2002 Sb., kterou se stanoví požadavky na kvalitu paliv z hlediska ochrany ovzduší. Doporučujeme Vám obrátit se na výrobce řepkového oleje s žádostí o stanovisko (a příslušné doklady), že řepkový olej je palivo určené ke spalování ve spalovacích zdrojích.