Odpověď
Zákonná úprava
Zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech
§ 38
(1) Povinnost zpětného odběru se vztahuje na
a) oleje jiné než surové minerální oleje a surové oleje z živičných nerostů, přípravky jinde neuvedené ani nezahrnuté obsahující nejméně 70 % hmotnostních olejů, jsou-li tyto oleje podstatnou složkou těchto přípravků,
b) elektrické akumulátory,
c) galvanické články a baterie,
d) výbojky a zářivky,
e) pneumatiky,
f) elektrozařízení pocházející z domácností [§ 37g písm. f)].
(3) Povinnost zajistit zpětný odběr použitých výrobků nabídnutých ke zpětnému odběru má právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která výrobky uvedené v odstavci 1 vyrábí nebo uvádí na trh v České republice výrobky zahraničního výrobce, (dále jen "povinná osoba"), a to bez ohledu na výrobní značku a do výše, které za vykazované období stanovené podle odstavce 10 vyrobí nebo doveze. Na zpětný odběr elektrozařízení pocházejícího z domácností se vztahuje § 37n.
(8) Zpětně odebraný výrobek se stává odpadem ve chvíli předání osobě oprávněné k jeho využití nebo odstranění.
(10) Povinná osoba je povinna zpracovávat roční zprávu o plnění povinnosti zpětného odběru za uplynulý kalendářní rok v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem a tuto zprávu každoročně zasílat MŽP do 31. března.
Vyhláška č. 237/2002 Sb. o podrobnostech způsobu provedení zpětného odběru některých výrobků
§ 1
(2) Zpětným odběrem se rozumí odebírání použitých výrobků povinnými osobami od spotřebitelů bez nároku na úplatu za účelem jejich využití nebo odstranění.
(3) Zpětný odběr se nevztahuje na výrobky, se kterými bylo nakládáno jako s odpadem již před jejich předáním povinné osobě.
(4) Na nakládání s odpady, které se ze zpětně odebraných použitých výrobků podle odstavce 1 staly předáním provozovateli zařízení k jejich využití nebo odstranění, se vztahují povinnosti stanovené v zákoně a prováděcích právních předpisech k němu.
Závěr
Z výše uvedeného vyplývá, že výrobky vrácené v rámci zpětného odběru nejsou odpadem podle zákona o odpadech a tak nepodléhají evidenci o produkci odpadů a ani se neobjevují v ročním hlášení o produkci odpadů. Naopak, pokud budete tyto odevzdané výrobky evidovat jako odpad, porušujete závažně zákon, protože předáváte odpad osobě, které není osobou oprávněnou (prodejce, který provádí zpětný odběr není zařízením na sběr, využití nebo odstranění odpadu). Zpětně odebraný výrobek se stává odpadem v okamžiku předání osobě oprávněné k jeho využití nebo odstranění. Tzn. ve chvíli, kdy prodejce předává výrobky "odpadové firmě".
Přesto doporučujeme vyžadovat potvrzení o předání výrobků v rámci zpětného odběru a vést si podružnou evidenci pro vlastní potřebu.