Pokyny pro rok 2021-24 (§ 80 vyhlášky):
V letech 2021 až 2024 se průběžná evidence vede a roční hlášení se podává podle požadavků vyhlášky č. 383/2001 Sb. V letech 2021 až 2024 se nevede průběžná evidence odpadů podle přílohy č. 14 k vyhlášce (zařízení přijímající kovové odpady). Podmínky pro podání hlášení se ale již řídí novým zákonem (podání do 28.2. 2022; limity původce: >600 kg NO či >100 tun OO).
Průběžná evidence (§ 94)
Původce odpadu, provozovatel zařízení a obchodník s odpady jsou povinni vést průběžnou evidenci. Průběžná evidence se vede samostatně za každý druh odpadu, za každé zařízení určené pro nakládání s odpady, za každého obchodníka s odpady a za každou provozovnu, kde odpad vzniká. V případě vzniku odpadu mimo provozovnu a nakládání s odpady v mobilním zařízení k úpravě, využití nebo odstranění odpadu se průběžná evidence vede samostatně za každý správní obvod obce s rozšířenou působností a hlavního města Prahy.
Původce odpadu, provozovatel zařízení a obchodník s odpady jsou povinni uchovávat průběžnou evidenci po dobu 5 let od provedení záznamu do evidence.
U odpadu perzistentních organických látek vymezeného vyhláškou je součástí průběžné evidence rovněž údaj o obsahu perzistentních organických látek podle přílohy IV nařízení EU 2019/1021.
Vedení průběžné evidence (§ 21 vyhl. 383/2001 Sb.) do 31.12.2024:
Průběžná evidence se vede za každou samostatnou provozovnu nebo zařízení podle přílohy č. 20 a dále vždy obsahuje datum a číslo zápisu do evidence a osobu odpovědnou za vedení evidence.
Průběžná evidence odpadů se vede při každé jednotlivé produkci odpadů. Za jednotlivou produkci se považuje naplnění shromažďovacího nebo sběrového prostředku nebo převzetí odpadu od původce nebo oprávněné osoby nebo předání odpadu jiné oprávněné osobě.
V případech, kdy se jedná o nepřetržitý vznik odpadů, a při periodickém svozu komunálního odpadu se vede průběžná evidence v měsíčních intervalech.
Vedení průběžné evidence (§ 26 vyhlášky 273/2021 Sb.) od 1.1.2025:
Průběžná evidence se vede podle listu 2 přílohy č. 13 k vyhlášce a dále vždy obsahuje datum a číslo zápisu do evidence a jméno osoby odpovědné za vedení evidence. V rámci vedení průběžné evidence odpadů se provede záznam
- při každém naplnění prostředku pro soustřeďování odpadu,
- při každém předání nebo převzetí odpadu; jednou měsíčně v případě periodického svozu komunálního odpadu,
- při každém provedení úpravy, využití nebo odstranění odpadu,
- při přeshraniční přepravě, dovozu nebo vývozu,
- vždy na konci kalendářního roku k zaznamenání zůstatku odpadů k 31. prosinci.
IČP - identifikační číslo provozovny
Při vedení evidence a ohlašování se pro označení provozovny původce odpadů využívá identifikační číslo provozovny přidělené živnostenským úřadem. Pokud provozovna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny, používá se k identifikaci interní číslo provozovny, které si ohlašovatel zvolí sám. Interní číslo provozovny:
- může mít nejvýše 12 znaků, nesmí obsahovat mezeru a mezerou nesmí začínat ani končit,
- může obsahovat číslice i písmena, nesmí začínat písmeny CZ nebo CS nebo CO,
- nesmí být rovno nule nebo několika nulám, nesmí obsahovat diakritická znaménka,
- může mít za základ IČO subjektu, které musí být doplněno číselnou řadu 1, 2, 3, 4, 5 až na maximální počet 12 znaků,
- lze změnit pouze ve výjimečných případech; nové číslo se musí vztahovat k celému kalendářnímu roku; interní číslo provozovny je možné změnit nejpozději před prvním předáním odpadů v daném kalendářním roce.
Ing. Zdeněk Fildán, Envigroup