Podle americké vládní Agentury pro energetické informace (EIA) vzrostl loniexport uhlí ze Spojených států do Evropy o 23 procent. Důvodem je nezájem o uhlína trhu v USA v důsledku levného zemního plynu. Americké uhelné elektrárnynahrazují plynové. Podíl uhelných zdrojů na produkci elektřiny v USA klesl z 50na 32 procent. Zemní plyn se nesmí ze Spojených států bez povolení vyvážet, zatoexport uhlí nepodléhá státní regulaci.
Cena uhlí klesla na Evropskéenergetické burze o 19 procent. Levné uhlí a naopak stagnující ceny plynu vedouk postupným odstávkám plynových elektráren v Evropě. České elektrárenskéspolečnosti ČEZ se například nevyplatí spouštět novou elektrárnu v Počeradech.Světový lídr v boji s emisemi oxidu uhličitého se tak dostává do nezáviděníhodnésituace. Spalování uhlí totiž produkuje dvojnásobně více emisí CO2 než plyn.Přestože Evropská unie utrácí ročně v přepočtu přes 400 miliard korun za bojproti globálnímu oteplování, přispěla ke snížení emisí CO2 podstatně méně nežSpojené státy.
Nyní se v důsledku zavírání některých jadernýchelektráren v Německu a vyšší spotřebě uhlí situace nejspíš ještě zhorší. PodílCO2 v atmosféře se přes všechno snažení politiků zvýšil na historicky nejvyššíúrovně za poslední tři miliony let a dosahuje 0,04 % procenta atmosféry. Může zato především hospodářský boom v Číně. Ta ovšem emise CO2 neřeší.
VítJedlička
analytik společnosti Colosseum
Zfroj: www.ihned.cz