"Jisté již je, že dosavadní dotační systém značně zeštíhlí, silnější slovodostanou nízkoúročené úvěry. Podávání žádostí o podporu by ale mělo býtjednodušší," říká mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) MatyášVitík.
Podle dosavadního programu Zelená úsporám může státní dotacepokrýt až 67 procent nákladů úsporné investice. "Do budoucna nebudou dotace takštědré. Kromě toho se bude jednat o kombinaci úvěru a nevratného bonusu, kterýby podle našich předběžných odhadů mohl být ve výši kolem 25 procent nákladů,"uvedl Vitík.
Úvěry místo dotací by ale podle mluvčí Státního fondurozvoje bydlení (SFRB) Jany Marešové měly být pro investory výhodnější neždosavadní nevratné dotace.
"Přechod na nízkoúročené úvěry znamená, že vbudoucnu už se podpora nebude týkat pouze části vyvolených, na které se dotacedostaly. Naopak, ze splácených úvěrů budou poskytovány podpory opakovaně, dalšímzájemcům," řekla Marešová.
Úroky těchto úvěrů by podle současnýchpředstav šéfů SFRB měly začínat na dvou procentech. Po celou dobu splácení -která by mohla být až třicet let - mají zůstat neměnné. Navíc by lidé z tétopůjčky mohli pokrýt až devadesát procent nákladů na úspornáopatření.
Nový program má umožnit jak dílčí zásahy do nemovitostí, takcelkové modernizace zaměřené na energetické úspory a zkvalitnění bydlení."Investiční část, která bude směřovat ke snižování energetické náročnosti, budehrazena z výnosů z emisních povolenek. Opravy statických a konstrukčních částídomů, jako jsou výtahy, balkony, střechy a podobně, budou hrazeny z prostředkůSFRB," řekla mluvčí fondu.