Koncem března vyšla studie o ekologické závadnosti amalgámových plomb, kteréprý kontaminují rtutí nejen spodní vody, ale podle autorů "prostřednictvímnebožtíků spalovaných v krematoriích" také ovzduší. Komise proto navrhuje úplnýzákaz v roce 2018. To, že jde stále o nejlevnější a nejstálejší zubní výplň, prýnení argumentem.
Pracovníci kadeřnictví by podle nového návrhu měliomezit počet klientů (prý kvůli emoční stabilitě, finanční stabilitu zjevněnikdo nezkoumal) a také nosit příhodné oblečení, zejména boty s protiskluzovýmipodrážkami. Jenže - holiny jsou přijatelné ve chlévě, v módním salonu nechcenikdo (ani personál) vypadat, jako že jde přímo z pole.
Nové návrhynevybočují z dlouhé řady unijních absurdit. Úvahy o zákazu plastových tašekukončila až po roce studie, podle níž by jeho zavedení odporovalo pravidlůmevropského trhu. Neprošel ani zákaz energeticky náročných kávovarů či plazmovýchtelevizorů. Zákaz žárovek je dodnes považován za kontroverzní zejména vsouvislosti s tím, že ty úsporné (obsahující rtuť) končí ze dvou třetin naskládce. A kontaminují ovzduší víc než už zakázané rtuťovéteploměry.
Rodící se návrhy EK je potřeba zarazit hned v zárodku, dřív,než nabobtnají a bude to pak trvat dalších pětadvacet let jako u zakřiveníokurek, než je někdo pod tíhou krize zruší. Nejpodivuhodnější na tom všem alenejsou ani tak obskurní nápady, ale spíš to, kolik různých výzkumů a kolikinstitucí se v rámci ochrany všeho a všech proti jejich vůli stále platí.
AUTOR: Julie Hrstková
Zdroj: www.ihned.cz