Pracovníci fondu zatím obešli šest stovek domácností, které zateplovaly, měnily okna či kotel s pomocí státu. A už přišli i na případy, kdy podle úřadu může jít o podvod. Podrobnosti neuvedli, jen dodali, že to řeší i ve spolupráci s finančním úřadem či policií.
Státní fond životního prostředí patří do resortu ministra Tomáše Chalupy (ODS). Ten už minulý týden oznámil, že chce kontrolovat domácnosti také kvůli znečištěnému ovzduší. A to konkrétně, čím topí. Ministr se domnívá, že to zákony umožní. Prolomit ústavní právo na ochranu soukromí chce ve jménu práva na čisté životní prostředí.
Právě z emisí, byť průmyslových, program Zelená úsporám funguje. Celkem rozdá zhruba 18 miliard korun, které stát utržil za prodej emisních kreditů na vypouštění oxidu uhličitého. Podle pravidel Kjótského protokolu musí výnos z prodeje jít do ochrany klimatu. "Na základě smluv s kupci emisních kreditů by kontroly měly být uskutečněny u pěti procent uskutečněných projektů," řekla Jarmila Krebsová ze Státního fondu životního prostředí. K červenci bylo od začátku programu schváleno přes 64 000 žádostí za zhruba 16 miliard korun. Z toho plyne, že s návštěvou kontrolorů tak může počítat přes 3000 domácností.
Kontroly mají potvrdit, že žadatelé o dotace při rekonstrukcích a stavbách splnili smluvní podmínky a uspořili plánované množství energie. Pokud pracovníci fondu prokážou opak, hrozí domácnostem, že většinou desetitisíce až statisíce získané od státu budou muset vrátit. Podle ministra může jít zhruba o desítky milionů korun.
Zdroj: www.ihned.cz