Od března příštího roku zřejmě vejdou v Česku v platnost nová pravidla pro balení, označování a klasifikaci chemických látek a jejich směsí. Vláda totiž na svém zasedání 2. března schválila návrh takzvaného chemického zákona, který českou praxi má uvést do souladu s unijními požadavky.
"Zatímco u látek budou nová pravidla firmy muset naplnit hned, výrobci směsí si budou moct až do roku 2015 vybrat, zda budou používat starou klasifikaci, nebo novou," řekl k návrhu ve zkratce označovanému chemický zákon expert ministerstva životního prostředí Karel Bláha.
Zákon podle ministerstva přispěje ke zvýšení chemické bezpečnosti při výrobě a dovozu chemických látek a také látek obsažených ve směsích a předmětech a směsí a při jejich uvádění na trh a používání.
"Úspory, které vzniknou zavedením nařízení v chemickém průmyslu, jsou v současnosti velmi obtížně odhadnutelné. Lze je však očekávat i v oblastech jiných průmyslů, než chemického, a zvláště v oblasti obchodu, a to v souvislosti se skutečností, že kritéria pro klasifikaci látek, jejich označování i balení včetně směsí budou díky nařízení v globálním měřítku jednotná," uvedlo ministerstvo životního prostředí. Dodalo, že nelze opomenout ani globální posílení ochrany lidského zdraví a životního prostředí.
Ministerstvo zároveň připouští, že přínosy ze zavedení nařízení pro podniky ze států EU budou citelné až od té doby, kdy bude tento systém masivně zaveden i v zemích mimo unii.
Na nová pravidla se podle předlohy musí připravit více než 2000 českých firem. Analýzu nákladů chemického průmyslu na přizpůsobení se novým požadavkům nechalo ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovat už v době přijímání legislativy na evropské úrovni, tedy v roce 2006. Celkové náklady sektoru podle ní dosáhnou stamilionů korun.
Zdroj: www.ihned.cz