Čeští zemědělci nejspíš opouštějí pěstování geneticky upravených plodin (GMO). Plocha určená k jejich pěstování klesla loni v Česku ve srovnání s rokem 2009 o více než čtvrtinu, konkrétně o 27,78 procenta na 4680 hektarů. O rok dřív to bylo 6480 hektarů. Vyplývá to ze včera zveřejněné statistiky organizace ISAAA, která monitoruje pěstování geneticky upravených plodin ve světě.
Loňský propad plochy s geneticky upravenými plodinami v Česku byl jedním z nejvyšších, pokles byl ale patrný v celé Evropské unii. Plocha vyčleněná v EU pro pěstování GMO se v roce 2010 zmenšila v průměru o 13 procent. Hlubší propad než čeští zemědělci vykázali jen farmáři v Rumunsku s poklesem o 75 procent.
Česko loni patřilo mezi země s největší plochou osázenou geneticky upravenými bramborami Amflora, které jsou odolné proti působení antibiotik, kvůli čemuž je často kritizují ochránci životního prostředí. Amflora se ovšem nepoužívá v potravinářství, ale je určena čistě k průmyslovým účelům kvůli obsahu velmi kvalitního škrobu. V Česku se Amflora pěstovala na celkem 150 hektarech.
Podle mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Dvořáčkové však plochy geneticky modifikovaných brambor v ČR letos klesnou. "Vlastník licence na uvedení Amflory do oběhu oznámil, že v letošním roce se zaměřuje na výrobu kvalitní sadby v Německu a především ve Švédsku, kde byla Amflora zapsána do evropského katalogu odrůd," řekla. Plocha GMO kukuřice by podle informací od prodejců osiva prý měla zůstat v letošním roce přibližně stejná jako loni.
Zdroj: www.ihned.cz