Patrně už od příštího roku čeká prodej televizí malá revoluce. Evropská unie finišuje s přípravou legislativy, podle níž budou televize viditelně označeny štítkem popisujícím úroveň spotřeby energie v kategorii od A do G, podobně jako to již známe v případě ledniček, praček nebo žárovek.
Opatření se týká všech typů televizorů, tedy nejen plazmy, ale i LCD a klasických a dnes už prakticky mizejících vakuových CRT. Je však zřejmé, že splnit kritéria pro zařazení do nejlepší kategorie "A" bude největším problémem pro některé energeticky náročnější plazmy. I když nejde o jejich vyložený zákaz, jak uváděla nedávno některá média.
Podle jednoho z opatření Evropské komise by se mělo začít se selektováním úspornějších a méně úsporných televizí již ve druhé polovině letošního roku. Podle mluvčího Zastoupení Evropské komise v ČR Martina Staška tak mohou mít některé plazmové televizory v současnosti dostupné na trhu problém s prodejností. "V žádném případě však nejde o plošný zákaz televizorů určitého typu, například těch plazmových," říká Stašek.
Zelený a ekologický marketing už ovládl televizní trh před více než rokem, výrobci se předhánějí v nabídce co nejúspornějších technologií a odborníci přiznávají, že se v tomto směru poměrně daří i výrobcům plazmy, která se v nejnovějších technologiích dotahuje na jinak výrazně úspornější LCD.
"I některé plazmy už splňují evropské limity spotřeby. Mají obecně větší spotřebu, ale neplatí to vždy. O tom, zda splní limity přímo pro kategorii A, bude záviset hlavně na velikosti jejich úhlopříčky," soudí například Juraj Krivošík, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie společnosti Seven.
S evropskými ekologickými limity se nebudou potýkat výrobci LCD, a především modernějších technologií LED s podsvícením. Na LCD-televize se výhradně orientují třeba firmy Sony nebo Phillips. Velký souboj se očekává mezi Samsungem, jenž patří ke špičce ve výrobě LCD, ale nezavrhuje ani plazmové televize, a japonským Panasonicem, jenž intenzivně vyvíjí obě technologie. "Chystaného opatření z Bruselu se nemusíme bát. Ukáže se alespoň, jak to s tou spotřebou skutečně je. Naše plazmy nebudou mít s kategorií A problém," tvrdí generální ředitel firmy Panasonic v ČR Jiří Opletal.
Je rovněž otázkou, do jaké míry je spotřeba pro zákazníky rozhodující. "Bavíme se o spotřebě v řádu několika set wattů. Hlavním kritériem zákazníků při nákupu bývá však nejčastěji stále kvalita obrazu a velikost úhlopříčky," uvádí šéf sítě prodejen Datart Pavel Sláma. "Obliba televizí s nejnižší spotřebou ale raketově roste," připomíná Martin Matlocha z konkurenční prodejní sítě Electro World.
Podle publicisty Jaromíra Puka už postupně nastává doba, kdy se spotřeba plazmy vyrovnává s LCD. "A LCD zas v kvalitě obrazu dotahuje na plazmu," říká.
Náklady na provoz
1600 Kč jsou průměrné roční náklady na elektřinu při pětihodinovém denním provozu u plazmové televize s úhlopříčkou 106 cm. Modernější typy mají roční spotřebu výrazně nižší.
1000 Kč jsou průměrné roční náklady za elektřinu u televize s LCD technologií a s úhlopříčkou 106 cm. Mnohem nižší spotřebu ale vykazují nejnovější LCD typy s LED podsvícením.
500 Kč stojí v průměru ročně spotřeba elektřiny v případě klasické CRT televize s úhlopříčkou 72 cm.
S rozvojem plazmy a LCD už CRT televize postupně mizí z prodeje.
AUTOR: Miroslav Petr
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori
Zdroj: www.ihned.cz