Výkupní cena elektřiny ze slunečních elektráren by se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měla snížit, jelikož prosperující odvětví již nepotřebuje masivní dotační politiku. O přípravě změny zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů informovalo včera ministerstvo. Novela by mohla být účinná od ledna příštího roku.
Podle ministerstva nyní dochází k "výraznému zvýhodnění nově budovaných fotovoltaických elektráren oproti ostatním druhům obnovitelných zdrojů", na které doplatí koneční zákazníci.
Při zachování současného stavu by v příštím roce fotovoltaické zdroje prodražovaly cenu jedné megawatthodiny elektřiny o více než 50 korun. V dalších letech by tento příspěvek podle MPO dramaticky vzrostl.
Podle Martina Mikesky z Hnutí Duha není tento příspěvek na fotovoltaiku nijak výrazný, jelikož domácnost ročně spotřebuje asi tři megawatthodiny. Tuzemský systém výkupních cen je jedinou podporou odvětví a patří k nejlepším v Evropě, uvedl. Za největší překážku rozvoje fotovoltaiky Mikeska považuje nejednotné povolovací procesy.
Výše výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky je téměř 13 korun za kilowatthodinu, zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou korun. Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky jsou nyní garantované na 15 let, přičemž díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let, tvrdí MPO.
Technologický vývoj snížil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent, zatímco Energetický regulační úřad (ERÚ) může meziročně snížit výkupní cenu maximálně o pět procent.
Právě o změnu této pětiprocentní hranice MPO podle Vitíka usiluje. "Návratnost investice ale zaručena bude, konkrétně garancí, která už je v zákoně dnes a která říká, že za 15 let se investice do soláru musí vrátit. Tuto hranici měnit nebudeme," dodal.
"Hlavní důvod rozvoje oboru netkví v návratnosti - ta je v současnosti v průměru osm až 12 let. Pro projekty, které budou dobudovány v příštím roce, bude za současně platné legislativy a tedy snížení tarifu o maximálních pět procent spodní hranice návratnosti deset let," řekl Daniel Kunz, předseda představenstva firmy Energy 21, která se zaměřuje na výstavbu a provoz solárních elektráren. Podle mluvčího společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Martina Schreiera počítají projektové záměry této firmy s různými variantami vývoje výkupních cen. "Každopádně to (úprava navrhovaná ministerstvem) však neznamená ohrožení nebo pozastavení rozpracovaných fotovoltaických projektů," uvedl.
"Snížení cen fotovoltaických panelů, ke kterému dochází, vede k nekontrolovanému rozvoji slunečních elektráren", uvedl Matyáš Vitík z tiskového oddělení MPO.
Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl podle ministerstva průmyslu a obchodu mezi lety 2007 a 2008 o zhruba 1500 procent z původních 3,4 megawattu na 54,29 MW. Ke konci června tohoto roku dosáhl instalovaný výkon již 80 MW.
Zdroj: www.ihned.cz